kolmapäev, 16. juuli 2014

Käibemaksukohustuslaseks

Niisiis... Umbes nädal pärast maksuametis käimist tuli mu postkasti teade, et kohalikus postkontoris ootab mind tähitud kiri (nii palju siis helistamisest, millest teenindaja rääkis).

Kuna töö metsas algas enne postkontori avamist ja lõppes pärast selle sulgemist, siis jõudsin kirjale järele alles 4 päeva pärast. Kirjas teatati, et kuna "meie hinnangul ei tõenda teie poolt avaldusel esitatud andmed piisavalt, et tegelete ettevõtlusega või alustate ettevõtlust" (üllatus, üllatus, see oli ju põhjuseks, miks ma tahtsin teenindajalt rohkem infot, et vajalik teave lisada), siis "kohustame HR Lood OÜ (muide see nimekuju on grammatiliselt ebakorrektne, peab olema OÜ HR Lood, aga anname ametnikule andeks) esindusõiguslikku isikut andma suulisi seletusi HR Lood OÜ ettevõtluse kohta ning esitama tõendid, mis kinnitavad avalduses märgitud tegevuskohas ettevõtlusega tegelemist või ettevõtluse alustamist" (miks ei oleks ma võinud neid tõendusmaterjale lisada juba avaldusele, miks pagan on vaja mind jooksutada edasi-tagasi nende saamiseks?).

Kohale pidin minema 03.07.2014 kell kümme ning kenasti oli ka kirjas revidendi nimi, kelle juurde. Kui ma aga Pärnu büroosse jõudsin, siis selgus, et mul polnud aimugi, kuidas see revident üles leida sealt. Kirjas kabineti numbrit ei olnud ning vajaliku infoga majajuhti ka näha ei olnud. Seisin oma viis minutit keset bürood (teebńidajad tööpuudumise tõttu rõõmsaltsädistasid omavahel ning mind ei teinud keegi märkama), kuni lõpuks järjekorranumbri otsustasin võtta. Seepeale üks teenindajatest läks oma laua taha ning tema peakohal süttis minu numbriga tuluke. Kui selgitasin oma muret, et vaja minna revidendi jutule, aga ei tea kuhu, siis teenindaja helistas ning palus mul minna trepikotta ootama, kuni revident mind kutsuma tuleb.

Edasi läks aga kõik ladusalt. Peagi tuli trepist alla heledapäine keskealine naisterahvas, küsis, kas olen HR Loodi asjus ning juhatas mind kolmandale korrusele, kus peene plastkaardiga avatava ukse taga oli ridamisi kabinette. Ühte neist me maha istusimegi, veidi selline spartalik ruum oli, kus ilmselt igapäevaselt keegi tööd ei teinud.

Kõige pealt pidin läbi lugema infolehe, kus oli üldteave käibemaksukohustuslasele. Andsin allkirja, et olin selle läbi lugenud ja sisust aru saanud.

Edasi tuli küsimuste-vastuste voor. Põhiliselt sooviti järgmist infot:
  • Millega ettevõte täpsemalt tegeleb?
  • Miks ikkagi tahan kohe alguses käibemaksukohustuslaseks hakata?
  • Milline saab olema ettevõtte keskmine kuukäive?
  • Kes on koostööpartnerid, tellijad?
  • Kui palju töid olen juba teinud?
  • Kui suurelt summalt maksan käibemaksu juulikuus (st juunikuu eest)?
  • Kui palju töötajaid planeerin ettevõttesse ja kes nad on?
Väga halvaks peeti seda, et üks mu põhilisi koostööpartnereid on mu isa firma. Sugulastevahelist ettevõtlusalast koostööd peetakse väga kahtlaseks ning kui poleks olnud ühtegi teist koostööpartnerit nimetada, siis poleks ka mingit käibemaksukohustuslaseks tunnistamist toimunud.

Lõpuks pärast risti-rästi sisult sarnaste, kuid vormilt veidi erinevate küsimuste esitamist, teatas revident, et päris jama ma talle vist ei aja ning võib mu ettevõttele selle numbri väljastada küll. Lisas veel, et kuna otsused vormistatakse Tallinnas, siis numbri saan kätte alles järgmisel päeval. Kuna ise läksin kooriga laulupeole järgmise päeva varahommikul, siis enne esmaspäeva seda kontrollida ei saanud, kuid siis panin Maksu- ja Tolliameti kodulehel KMKR numbri otsingusse oma ettevõtte registrikoodi ning soovitu vaatas vastu küll. Umbes samal päeval tuli ka paberkandjal kiri, mis teatas otsusest mu ettevõte käibemaksukohustuslasena registreerida ning millised on selle staatusega kaasnevad kohustused:
  • maksuhaldurile käibedeklaratsiooni (vorm KMD) esitamine maksustamisperioodile (kalendrikuu) järgneva kuu 20. kuupäevaks
  • maksuhaldurile tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni (vorm TSD) esitamine maksustamisperioodile (töötasu väljamaksmise kuu) järgneva kuu 10. kuupäevaks.
Selleks, et nende deklaratsioonide saatmine ja täitmine võimalikult valutult läheks, tegin e-maksuametis ettevõttele konto ning andsin endale raamatupidaja õigused seal. E-maksuameti kasutamiseks on olemas täiesti asjalikud ja kergesti kasutatavad juhendid, mida ma ka esimest korda deklaratsioone täites kasutasin.

Üldiselt oli see kogemus maksuametiga tunduvalt parem kui esimene kokkupuude. Revident tundus teadvat, mida rääkis, ning jättis väga soliidse ja usaldusväärse mulje. Meie riigil võib veel lootust olla :P :D

Ahjaa, minu avalduse nurgale oli teenindaja kirjutanud, et oli proovinud mulle helistada, kuid telefon oli levipiirkonnast väljas. Arvestades, et mu nutikas telefon elab oma elu ning levi mõttes näitab aiateibaid, mind ei üllataks kui nii oligi.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Tekkis mõtteid? Jaga :)